جزئیات مقاله

خصوصیات یک پکیج مناسب

خصوصیات یک پکیج مناسب

کدام پکیج مناسب است؟

استفاده از پکیج مناسب  به دلیل مزایای بی شماری که این موتورخانه های کوچک و کم حجم دارند، بسیار بیشتر از گذشته شده است و تقریبا همه افراد تمایل دارند که برای منزل و محل کار خود، از سیستم گرمایشی پکیج بهره ببرند. اشغال فضای محدود، در دسترس بودن و مستقل بودن سیستم گرمایی خانه از واحدهای دیگر، تعمیر آسانتر و ده ها مزیت دیگر می توانند عواملی باشند که دلیل استقبال مردم از آنها را نشان می دهد.

اگر برای منزل خود به دنبال پکیج مناسب می گردید بهتر است بعد از آشنایی با سیستم کلی کار پکیج، با مجموعه عواملی که یک پکیج را از بقیه، متمایز می کند هم آشنایی پیدا کنید. ما در این مقاله سعی می کنیم به برخی از ویژگی های یک پکیج مناسب بپردازیم. به طور قطع با انتخاب یک پکیج مناسب، علاوه بر فراهم آوردن شرایط آسایش و راحتی بیشتر، در بهینه سازی مصرف سوخت و بازدهی بالاتر توسط این دستگاه هم می توانیم موفق باشیم.

 

 

 

ویژگی پکیج خوب چیست؟

در حال حاضر انواع پکیج های مورد استفاده در بازار؛ به دو نوع پکیج دیواری و زمینی تقسیم می شوند. و به طور حتم با مراجعه به بازار برای خرید یک پکیج، این سؤالات در ذهن شما بوجود می آید که کدام یک از این دو از دیگری ارجح تر است؟ چه ویژگی هایی این دو را از یکدیگر متمایز می کند و برای خرید هریک باید چه اصولی را در نظر بگیریم؟

1) یک پکیج مناسب دیواری؛ دارای ظرفیت مشخصی است که با توجه به گرمای تولیدی برحسب کیلوکالری محاسبه می شود. انتخاب ظرفیت مناسب برای پکیج در وهله اول، بستگی به متراژ محلی دارد که می خواهد در آنجا نصب شود و تولید گرما بکند.

اگر این دو پارامتر یعنی متراژ محل با ظرفیت پکیج، هماهنگی نداشته باشد و به طور مثال ظرفیت و توان پکیج از متراژ کمتر باشد، گرمای کافی تولید نمی شود.

در وهله بعد؛ این ظرفیت باید در ارتباط با عوامل دیگری همچون، تعداد سرویس های بهداشتی، طول لوله کشی آب گرم، نوع گرمایش خانه( رادیاتور، فن کوئل؛ گرمایش ازکف و..) و دورترین فاصله با گرمایش رادیاتور، هم سنجیده شود. برای انتخاب بهتر؛ می توانید از متخصصان این مسئله، قبل از خرید پکیج، راهنمایی بگیرید.

2) یکی دیگر از پارامترها در انتخاب یک پکیج مناسب، دودکش دار بودن یا بدون دودکش بودن آن است. پکیج دودکش دار یا به عبارتی بدون فن؛ سیستمی است که در یک محفظه بسته احتراق اتفاق می افتد و دود و مواد سمی حاصل از آن، با کمک دودکش ها و مسیر دودکش که در دیوار تعبیه شده است، به خارج از خانه و فضای داخل منتقل می شود و هوای لازم برای احتراق را هم در اختیار پکیج قرار خواهد داد. به دلیل اینکه فرایند گرم کردن آب و احتراق در فضای بسته و با کمک دودکش انجام می شود؛ محدودیتی برای نصب در داخل خانه ندارد و می توان در صورت نبود فضای کافی آنها را حتی بیرون از خانه و مثلا در تراس هم نصب کرد. چون دودکش دارای کلاهک بوده و هوای مسموم را به راحتی به فضای بیرونی می فرستد.

پس محل نصب یک پکیج هم می تواند عامل مهمی در انتخاب نوع پکیج باشد. پکیج مناسب برای محیط داخل خانه، معمولا پکیج فن دار است که تبادل هوا و مواد سمی و گاز را به محیط خارجی انجام می دهد.

 

 

 

3) ویژگی بعدی که در هنگام خرید پکیج باید به آن توجه شود تا بتوانید به انتخابی درست برسید، تک مبدله یا دو مبدله بودن پکیج می باشد. مبدل تجهیزاتی است که با عبور آب از داخل آن سبب گرم شدن آب شده و در نهایت به سمت شیرخروجی حرکت می کند. در پکیج های که دو مبدل دارند، یک مبدل وظیفه گرم کردن آب گرم سرویس بهداشتی و آشپزخانه را به عهده دارد و مبدل بعدی، وظیفه گرم کردن آب گرمی که باید در سیستم رادیاتورها و یا هرنوع گرمایش دیگر خانه، مورد استفاده قرار بگیرند را دارد.

اگر می خواهید میزان آب گرم مصرفی همزمان در خانه، چه در سیستم گرمایشی و چه در سیستم سرویس ها و آشپزخانه، بی نقص و بدون سرد شدن و وقفه باشد، پکیج مناسب برای شما، پکیج دو مبدله است.

این پکیج ها علاوه براین، کمتر دچار رسوب می شوند و به همین دلیل در مناطقی که آب شهری املاح زیادی دارد و به اصطلاح سنگین است، استفاده از پکیج دومبدله توصیه می شود.

اما پکیج دو مبدله میزان مصرف انرژی بیشتری را هم مسلما به همراه خواهد داشت. ولی شاید برای عده ای از افراد داشتن آب بدون نوسان دما مخصوصا در فصل زمستان، مهمتر از این مسئله باشد. پس قبل از خرید پکیج ها با توجه به شرایط منزل و آب شرب شهری؛ پکیج مناسب تک مبدله یا دو مبدله را انتخاب کنید.

4) ویژگی بعدی که در انتخاب یک پکیج مناسب باید در نظر داشته باشید، خدمات پس از فروش و گارانتی و ضمانت آن است که شما را در هنگام بروز مشکل و یا تعویض قطعات دستگاه به طور جدی می تواند کمک کند.

5) بسیاری از افراد در هنگام خرید پکیج به میزان فشار آب شهری توجهی نمی کنند. در صورتی که یکی از موارد مهم، همین آیتم است. در صورت کم فشاری آب، پکیج هر چه قدر هم از بهترین برندها باشد، باز هم با مشکل روبرو خواهد شد.

6) شهر و منطقه ای که در آن ساکن هستید، اگر جزو مناطق کوهستانی است به ازای این افزایش ارتفاع ظرفیت خروجی پکیج ها و یا هر نوع سیستم دیگر، کمتر می شود و این ارتباطی به نوع پکیج ندارد.

7) توجه به میزان مصرف آب گرمی که در منزل دارید هم می تواند در انتخاب یک پکیج مناسب دخیل باشد. یعنی اگر در منزل شما از مقدار و حجم بالایی از آب گرم استفاده می شود پکیج مناسب برای شما، باید دارای مخزن باشد که آب گرم در آنجا جمع شده و دچار نوسانات دمایی آب هم نشوید.

8) برخی از پکیج های جدید، دارای سیستم عیب یابی به صورت خودکار هستند که با وقوع هر مشکلی روی پنل نمایشی، کار را برای تشخیص توسط خود شما یا تعمیرکار راحت تر می کنند.

9) برای خرید یک پکیج مناسب، حتما به متراژ لوله کشی هم باید توجه داشته باشید. چون هد سیرکولاتور برای متراژی در حدود 30 تا 50 متر لوله، طراحی شده اند.

10) یک ویژگی پکیج مناسب، این است که احتراق کاملی داشته باشد و تولید آلاینده زیادی نداشته باشد.

11) طراحی یک پکیج باید به گونه ای باشد که نکات ایمنی را در آن رعایت کرده باشند و با بروز اتفاق خاصی، سیستم گازرسانی را قطع نماید. همچنین طراحی درست و ایمن سیستم لوله کشی یک پکیج هم باید در حد استانداردهای بالایی قرار داشته باشد.

12) از پکیجی استفاده نمایید که آنقدر طراحی و سیستم های هشداردهنده قوی داشته باشند که هزینه سرویس کردن ها و تعمیر آنها مقرون به صرفه باشد.

13) پکیج های ایمن دارای سنسور دود بوده همچنین صدای کمی خواهند داشت.

 

 

 

برندهای تولید کننده پکیج:

علاوه بر تولیدات خارجی و برندهای معتبر بین المللی، تولیدات داخلی هم پکیج مناسب را روانه بازار کرده و بسیاری از هموطنان از استفاده از آنها هم رضایت دارند. از برندهای مختلف داخلی می توانیم به برندهای همچون بوتان، لورچ، ایران رادیاتور اشاره کنیم.

از مزایای تولیدات داخلی می توانیم به نمایندگی های سراسری که در همه استان ها و شهرستان ها وجود دارند اشاره کنیم و به همین دلیل خدمات پس از فروش و پشتیبانی این برندها بسیار قوی می باشد. معمولا پکیج های ایرانی هم با بالاترین عملکرد و بازدهی، و هم در مدل های تک مبدله و دو مبدله تولید می شوند. انواع پکیج دیواری و زمینی، با سیستم ایمنی مطلوب و استاندارد از ویژگی های پکیج های تولید داخل می باشد. همچنین هرکدام از مدل های تولیدی این شرکتها با ظرفیت های مختلفی تولید می شوند.

در مورد برندهای تولید کننده پکیج (خارجی) می توانیم به نام های مانند بوش، آریستون، وایلانت، یونیکال، اشاره کنیم. برندهای خارجی از نظر کیفیت و سطح عملکرد بیش از 90 درصد انتظارات ما را می توانند برآورده کنند و به تمام معنا می توانند یک پکیج مناسب برای ما به حساب بیایند اما چیزی که در این میان مهم است گذشته از قیمت بالای خرید پکیج های خارجی، شرایط خدمات پس از فروش و پشتیبانی آنهاست. همچنین شرایط خرید قطعات تعویضی البته در صورت موجود بودن.

به همین دلیل اگر قصد خرید پکیج های آلمانی و ایتالیایی را دارید مهمترین مسائلی که باید مدنظر داشته باشید، خدمات پس از فروش، گارانتی قطعات و نصاب و سرویسکار مجاز می باشد. در ضمن ذکر این نکته هم ضروری به نظر می رسد و آن هم اینکه برند خارجی همیشه هم کیفیت تمام و کمالی ممکن است نداشته باشد. درحالی که بسیاری از برندهای ایرانی برای کسب مجوزهای تولید، احتیاج به گذراندن آزمایش های تخصصی برای کسب استانداردهای لازم را دارند.

برای خرید یک پکیج مناسب عجله به خرج ندهید و تمام جوانب را در نظر بگیرید.

امید که با توجه به اطلاعات داده شده در رابطه با ویژگی پکیج های خوب و مناسب، بتوانید درهنگام خرید با آگاهی بیشتری با این مسئله برخورد داشته باشید.

 

 

 

 

با توجه به برخی خصوصیات فیزیکی محیط نصب، شرایط لوله کشی ها، میزان فشار آب و ...باید در انتخاب مدل پکیج دقت لازم را به خرج داد.

0 نظرات:

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *