جزئیات مقاله

تعمیر پکیج و دانستنی های آن

تعمیر پکیج و دانستنی های آن

مشکلات رایج در پکیج ها و تعمیر پکیج:

پکیج ها به منزله استفاده راحت و همچنین مزایای زیادی که دارند، مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته اند و استفاده از آنها، در بسیاری از خانه ها، باب شده است. پکیج ها موتورخانه های کم حجمی هستند که در فضای داخل خانه، به راحتی نصب شده و سیستم گرمایش خانه و آب گرم خانه را، تامین می کنند.

با توجه به نوع پکیج ها، و استفاده از آن، ممکن است مثل بسیاری از وسایل دیگر، دچار مشکل شوند و احتیاج به تعمیر داشته باشند. تعمیرتخصصی پکیج باید به دست تعمیرکار ماهر و متخصص انجام بگیرد.

در این مقاله قصد داریم که به انواع مشکلات رایج در انواع پکیج ها، و نحوه تعمیر پکیج بپردازیم.

 

 

 

مشکلات رایج پکیج:

پکیج ها از نظر مزایا بسیار مقرون به صرفه و مفید هستند اما به همان اندازه هم می توانندحساسیت داشته باشند و برایشان مشکل پیش بیاید.

معمولاً تعمیر پکیج بستگی به تشخیص مشکل و قطعه آسیب دیده، دارد. بهتر است برای تعمیر پکیج، به یک استادکار متخصص مراجعه کنید.

می توانیم از مشکلات رایج در پکیج ها به موارد زیر اشاره کنیم:

- نشتی آب از پکیج

- صدای زیاد پکیج

- زنگ زدگی دودکش

- دوده یا تغییر رنگ پکیج

- کم شدن آب گرم

- روشن شدن انفجاری

- روشن نشدن پکیج

- خاموش و روشن شدن مکرر

- از کار افتادن مدار آب گرم

- خروج نور پیلوت

- سرد بودن پکیج

- غیر فعال شدن پمپ پکیج

- خاموشی اتومات پکیج

- از کار افتادن دکمه های پکیج

علت نشتی آب از دستگاه پکیج:

علت این امر ممکن است متفاوت باشد. اما یکی از عمده ترین آنها، خرابی شلنگ های متصل به آب ورودی و یا شلنگ های داخلی پکیج می باشد که دچار شکستگی و سوراخ شدگی شده باشند. گاهی هم ممکن است دستگاه تصفیه داخلی دستگاه دچار مشکل شده باشد. برای تعمیر پکیج می توان با تعویض واشرها و شلنگ ها مشکل را برطرف کرد.

زنگ زدگی دودکش پکیج:

در پکیج های فن دار دودکش برای خروج مواد سمی یکی از مهمترین قطعات به حساب می آید. بنابراین کوچکترین مشکلی از جمله پوسیدگی و زنگ زدگی که برای این قطعه بوجود بیاید، در خروج مواد زائد می تواند اثرگذار و خطرناک باشد.

برای بوجود نیامدن این مشکلات باید قطر دودکش، طول دودکش، مسدود نبودن مسیر دودکش، شیب درست دودکش، همه و همه باید در نظر گرفته شوند.

سروصدای زیاد پکیج در هنگام فعالیت:

سروصدای پکیج ناشی از سروصدای مبدل حرارتی آن می باشد.( مبدل حرارتی تجهیزاتی است برای انتقال حرارت مفید بین دو محیط). عواملی که باعث ایجاد سروصدای مبدل می شود هم می تواند موارد زیر باشد:

مشکلات سنسورهای حرارتی، عدم تنظیم شیر برقی دستگاه، هواگیری مدار؛ رسوب گیری مدار و ...

تعمیر پکیج در رابطه با این مشکل می تواند با هواگیری مبدل حرارتی، تنظیم شیربرقی؛ رسوب زایی مدار پکیج، و ... همراه باشد. گاهی اوقات با تعویض مبدل هم می توان به کاهش صدا کمک کرد.

 

 

 

مشکل تشکیل دوده بر روی پکیج:

گاهی اوقات به دلیل عدم تهویه مناسب و خروج درست گازها از دودکش، ممکن است دوده بر روی بدنه پکیج تشکیل شود.

تعمیر پکیج از بابت این مسئله کار سختی نیست. کافیست محفظه پکیج و کلاهک روی دودکش و مسیر دودکش را بابت مسدود نبودن، بررسی کنیم و در صورت بروز هرگونه مشکل اینچنینی به رفع آن پرداخته شود.

 

جرقه زدن مهیب پکیج در هنگام روشن شدن:

برای روشن شدن پکیج، گاز به الکترود جرقه زن رسیده و سبب ایجاد جرقه و روشن شدن مشعل خواهد شد. حال اگر در طول این مسیر فاصله بین الکترود جرقه زن و مشعل دقیق نباشد و یا حتی خود الکترود دچار خرابی شده باشد، یا حتی فشار گاز شیربرقی زیادتر از حد مجاز باشد، یا مسیر دودکش هم بسته باشد،  در هنگام روشن شدن، جرقه و صدای مهیبی می بینیم و می شنویم.

برای رفع این مشکل باید این چند عامل را برطرف کرد. البته نوع تعمیر پکیج به اینصورت و با تعویض الکترود خراب و یا تنظیم فاصله بین الکترود و سطح مشعل؛ بهتر است توسط متخصصین این کار صورت بگیرد.

 کم شدن فشار آب گرم خروجی از پکیج:

ممکن است کم شدن فشار آب گرم به لوله کشی آب ساختمان برگردد و بروز مشکلاتی مانند نشتی عامل این مشکل باشد. گاهی عدم کارکردن صحیح شیر اطمینان پکیج، خراب بودن منبع انبساط، رسوب مواد در لوله ها و شیر روشویی و سینک، هم می توانند باعث بروز این مشکل شود.

برای رفع این موارد هم می توانیم به تعویض منبع انبساط، تست نشتی از مدار و رادیاتورها، تعویض شیر اطمینان در صورت نشتی رادیاتورها، بپردازیم.

روشن نشدن پکیج:

اکثر مواقع دلیل روشن نشدن پکیج مربوط به فلومتر است که در صورت مشکل و معیوب بودن آن باید تعویض شود.

خاموش و روشن شدن های پی در پی دستگاه:

دلیل این مشکل عدم تنظیم شیربرقی پکیج بوده و هوای لازم جهت احتراق به دستگاه منتقل نمی شود. گاهی هم به دلیل وجود رسوبات در داخل مدارات داخلی این اتفاق می افتد.

تعمیر پکیج اگر با این مشکل مواجه شده باشد هم با تنظیم شیر و همچنین رسوب زدایی امکانپذیر خواهد بود.

از کار افتادن مدارگرمایش و بالارفتن دمای رادیاتورها:

این مشکل هم به دلیل خرابی ترموستات می باشد و یا وجود مشکلات در سیرکولاتور و پمپ آب. که با تعویض و درست کردن ترموستات این مشکلات هم قابل حل می باشند.

خارج شدن نور پیلوت:

این مشکل می تواند از شکسته شدن ترموکوپل که وظیفه اعلام دما را دارد، اتفاق بیفتد و یا خرابی مهر وموم  عایق پکیج هم باشد.

سرد بودن پکیج:

اگر دستگاه اعلام سرد بودن بکند و با پیغام این مسئله را نشان بدهد و با وجود استارت دوباره دستگاه هم این مسئله حل نشود، ممکن است علت واقعه در ارتباط با یخ زدگی لوله های مایع باشد.

 

 

 

غیر فعال شدن پمپ پکیج:

ممکن است به دلیل نبود جریان برق و یا خرابی در سیم کشی دستگاه باشد.

خاموشی خودبخودی پکیج:

خاموش شدن های اتومات به دلیل وجود سوئیچ هایی است که در مواقع خطر شروع به فعالیت کرده و مانع از انفجار و یا اتفاق خطرناکی خواهند شد. دلیل این خاموشی ها هم می تواند به افت فشار، خرابی و معیوب بودن پمپ پکیج؛ مشکل ترموستات، مشکل شیر ورودی آب، افت فشار گاز یا قطع گاز باشد.

برای تعمیر پکیج اگر دچار این مشکل شده باشد، باید تک تک قطعات گفته شده را بررسی و در صورت لزوم، آنها را تعویض کرد.

از کار افتادن دکمه های پکیج:

گاهی اوقات از کار افتادن کلید دستگاه، باعث می شود دستگاه مرتبا خاموش و روشن شود و یا دما از ترموستات، کمتر یا بیشتر باشد، جوش بودن بیش از اندازه آب و...همه اینها می تواند مربوط به از کار افتادن دکمه ها هم باشد. به همین منظور در صورت وقوع این دست مشکلات، ابتدا صفحه دکمه ها را بررسی کنید و سپس به مسائل دیگر بپردازید.

البته موارد و مشکلات پکیج ها اغلب بیش از مواردی است که ما در اینجا به آنها اشاره داشتیم اما چیزی که از تعمیر پکیج، مهمتر به نظر می رسد اینکه در هنگام نصب پکیج، با استفاده از روش های نصب اصولی مانع از بروز مشکلات و اتفاقات بعدی بشوید.

نصب صحیح پکیج به همین دلیل اهمیت زیادی داشته و حتما باید به دست افراد ماهر انجام بگیرد. نکته بعدی در ارتباط با جلوگیری از بروز مشکلات متعدد در پکیج و عدم نیاز به هزینه های مکرر برای تعمیر پکیج، است. به این معنی که به طور کلی پکیج ها هم مانند بسیاری از دستگاه های برقی و گرمایشی دیگر، احتیاج به سرویس های دوره ای دارد. اگر کوتاهی در این مورد داشته باشیم به طور قطع باید منتظر پیش آمدن مشکلات غیرقابل پیش بینی باشیم. زیرا بسیاری از مشکلات پکیج ها را می توانیم با سرویس های دوره ای که انجام می گیرد، پیش بینی کرده و جلوی آنها را بگیریم.

سرویس پکیج چیست؟

با تغییر فصل از تابستان به زمستان و فرایند گرم کردن خانه با کمک رادیاتورها، بهتر است ابتدا پکیج را سرویس کنیم. سرویس علاوه بر اینکه سیستم پکیج را به روز می کند، از بروز خرابی ها و مشکلات ثانویه جلوگیری کرده و همچنین راندمان عملکرد و عمر مفید دستگاه را نیز حفظ و بالاتر می برد.

فرایند سرویس دوره ایی پکیج شامل موارد زیر می باشد:

بررسی میزان رسوب لوله ها و در صورت لزوم رسوب زدایی از آنها

بررسی فشار دستگاه

هواگیری از دستگاه و رادیاتورها

بررسی وضعیت دودکش و مسیر انتقال دود و مواد زائد

تنظیم شیرگاز

کنترل فشارآب

کنترل گردش هوا

سرویس های دوره ای بهتر است هر 6 ماه اتفاق بیفتد( بیشتر هنگام تغییرات فصلی تابستانه به زمستانه و برعکس) این بررسی های دوره ای باعث می شود که در صورت وجود مشکل یا پیش بینی آن در آینده؛ توسط سرویس کار مرتفع شده و در نتیجه هزینه های کمتری را هم به شما تحمیل کند.

معمولاً سرویس ها یا به صورت کامل اتفاق می افتند و یا دوره ای. سرویس کامل معمولا سالیانه انجام می شود و در آن همه قطعات و مسیرها و اجزا مورد بررسی دقیق قرار می گیرند. اما در بررسی دوره ای که هر 6 ماه اتفاق می افتد مسایل کلی تر همانطور که در چند سطر بالا از آنها یاد کردیم؛ بررسی می شوند.

 

 

 

 

با وجود رعایت تمام نکات مربوط به نگهداری پکیج، بدون شک این دستگاه هم ممکن است دچار مشکلاتی شده و به همین دلیل نیاز به تعمیر پکیج پیدا کنیم.

0 نظرات:

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *